Wat medio 2007 startte als een ambitieus onderwijsprogramma van de faculteit Bouw en faculteit Techniek van de Hogeschool Zuyd in Heerlen is inmiddels uitgegroeid tot dé demonstratieomgeving voor nieuwe ontwikkelingen op het gebied van duurzaam bouwen en duurzame energievoorziening. Cadac Group faciliteert BIM in dit project.
Het project 'De Wijk van Morgen' brengt bedrijven, kennisleveranciers en studenten binnen de Euregio samen om gebruikmakend van de nieuwste techniek een duurzame wijk te realiseren. Naast een duurzame publieke ruimte worden er door de studenten ook vier energiezuinige en 'slimme' gebouwen ontwikkeld, gerealiseerd, geëxposeerd en geëxploiteerd. Als locatie is gekozen voor het grensoverschrijdend bedrijventerrein Avantis. Een uitstekende locatie, want Avantis profileert zich als European Science and Businesspark voor technologiegeoriënteerde bedrijven in het algemeen en bedrijven met een duidelijke focus op de ontwikkelingen van ideeën en toepassingen van energie in het bijzonder.`

Sustainable Energy Europe Awards
De Wijk van Morgen scoort niet alleen in Limburg. Afgelopen maart behaalde het project de tweede plaats bij de Sustainable Energy Europe Awards in de categorie Sustainable Energy Communities. Deze SEE Awards zijn in Brussel uitgereikt door EU-Commissaris voor Energie, Günther Oettinger. De Deense gemeente Sonderborg ging er met de eerste prijs vandoor, dit stadje werkt met alle inwoners samen aan een energieneutrale gemeenschap. "Sonderborg is een goed voorbeeld van een stap die Hogeschool Zuyd wil gaan zetten", zegt Rovers. Hij is lector Gebouwde Omgeving en Regionale Ontwikkeling. "Ook wij willen in Limburg een energieneutrale regio ontwikkelen. Dat zou dan de derde stap zijn na De Wijk van Morgen, die zich op de nieuwbouw richt, en Kerkrade West, waar we duurzaamheid in een renovatiewijk introduceren."
Building Information Modeling
Het eerste gebouw in De Wijk van Morgen 'Knik naar de Zon' staat op dit moment letterlijk in de steigers. Het tweede, nog te realiseren gebouw 'Eco/nnect', zal aan de hand van een Building Information Modeling (BIM) methodiek uitgewerkt worden. BIM voorziet in de behoefte naar het terugdringen van het percentage faalkosten in de bouw, die ongeveer 10 à 11 procent uitmaken van de totale bouwkosten. De BIM filosofie wordt echter nog te vaak alleen intern toe gepast, samenwerking met externe bedrijven staat nog in de kinderschoenen. Een gemiste kans!

Samenwerking
Op advies van Cadac Group is er voor BIM in De Wijk van Morgen gekozen voor Autodesk software (voornamelijk Autodesk Revit) in combinatie met Microsoft SharePoint en TheModus voor datamanagement. De hoge eisen aan de bouw van 'Eco/nnect' stellen, voor succesvolle BIM, ook hoge eisen aan een goede samenwerking binnen de partijen en technische ondersteuning daarvan. 'Eco/nnect' wordt zeer energiezuinig (tot een EPC van 0,2) voor 50% gebouwd met hernieuwbare materialen of gerecyclede materialen, gescheiden inzameling van vier verschillende soorten afvalwaterstromen, regen, grijs, geel en zwart gescheiden van het toilet, om onder andere het terugwinnen van schaarse fosfor mogelijk te maken. Diverse betrokken partijen zoals Palte, Satijn, Imtech, Laudy en Cofely zullen voor de samenwerking en BIM ondersteund worden door Cadac Group. Zij faciliteit Revit Worksharing, delen van component bibliotheken, Revit Werkmethodiek en een SharePoint projectportal. Door jarenlange ervaring op het gebied van trainen en detacheren van medewerkers wordt er door Cadac Group tevens een BIM consultant ingeschakeld voor de benodigde trainingen en aansturing.

Bruikbare resultaten
Naast de ontwikkeling van de duurzame en energiezuinige gebouwen gebruikt de Hogeschool dit project om BIM te integreren in haar onderwijsprogramma, zodat nieuwe toekomstige afstudeerders op dit vlak een voortrekkersrol kunnen vervullen in bedrijven. Dankzij deelname aan De Wijk van Morgen zullen ook de betrokken partijen en faciliterend bedrijf Cadac Group veel leren op het gebied van multidisciplinaire BIM toepassing en samenwerking tussen partijen. Zij krijgen antwoord op vragen zoals: Waar zitten de valkuilen in samenwerking binnen Revit? Welke aanpassingen moeten gemaakt worden in de werkmethodiek? Wat zijn de kosten en baten? Maar ook belangrijk is het om meer inzicht te krijgen in de mogelijkheden die IT ondersteuning kan bieden voor Building Information Modeling.
Meer informatie is te vinden op www.dewijkvanmorgen.nl.